• Ana Sayfa
 • Trendyol'da Buybox Nasıl Olunur?
image
image
image

Trendyol Buybox Nedir ve Nasıl Olunur ?

Trendyol buybox alanının rekabet dolu olduğu platformlardan birisidir. Öyle ki Trendyol tüm satışlarının %85'inin buybox alanından gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle Trendyol'da buybox alanında liderliği kazanmak için neler yapmanız gerektiğini detaylarıyla anlatmaya başlayalım.

Püf Noktası: Trendyol buybox alanının en önemli kriterleri şu şekilde sıralanır; satıcı puanı, kargo bedava seçeneği, kampanyalar, operasyon statüsü ve hızlı teslimat seçeneği.

Trendyol buybox alanı kriterleri temelde tüm platformların kullandığı kriterlerle benzerlik gösterse de kendine göre oluşturduğu buybox kriterlerine sahiptir. Trendyol buybox için kullandığı algoritma metrikleriyle müşterilere maksimum fayda sağlayan satıcıların o üründeki buybox alanında yukarı çıkması üzerine kurulu bir mantıkla ilerler. Sonuç olarak tüm platformlar gibi müşteri memnuniyeti Trendyol için de buybox alanını etkileyen faktörlerin başında gelir.

Trendyol, ürünlerin Trendyol buybox alanında yer alabilmesi için Hepsiburada'da olduğu gibi belirli hukuki kuralların olduğunu açıklar. Bu kurallar; markanın sahibi veya yetkili satıcısından temin edilmesi ve ürünün ait olduğu markaya uygun listelenmesidir.

nasil buybox olunur

Trendyol buybox alanını etkileyen metrikler ise şu şekildedir;

 • Ürünün fiyatı
 • Satıcı puanı
 • Hızlı teslimat seçeneği (üründeki)
 • Kargo bedava seçeneği (üründeki)
 • Üründe bulunan diğer kampanyalar (200₺ üzeri 20₺ indirim gibi kampanyalar oluşturarak. Burada kampanyanın niteliğide önemlidir)
 • Operasyon statüsü (Turuncu renk sırlamada altlara doğru düşer, Kırmızı renk sıralamaya dahil edilmez.)

Trendyol buybox alanında en önemli gördüğü kriterin, ürünün diğer satıcılardan daha uygun olması olduğunu belirtir. Ancak yine de burada bir parantez açalım; müşterilerin alışveriş esnasında ve sonrasında yaşadıkları tecrübelerde ayrıca önemlidir ve buybox sıralamasını etkiler.

Burada değinemeden geçemeyeceğimiz faktörlerden birisi de operasyon statüsüdür. Operasyon statüsü satıcı puanı renkleri olarak adlandırılır. 5 farklı renk ile satıcılar kategorize edilir.

Bunlar;

 • Koyu Yeşil: 9.0 ≤ Puan ≤ 10 ÜSTÜN BAŞARILI
 • Açık Yeşil: 8.5 ≤ Puan < 9.0 BAŞARILI
 • Sarı: 8.0 ≤ Puan < 8.5 İYİLEŞME BEKLENEN
 • Turuncu: 7.0 ≤ Puan < 8.0 DİKKAT ETMESİ GEREKEN
 • Kırmızı: Puan < 7.0 RİSKLİ

Trendyol, buybox sıralamasında turuncu olan satıcıları alt sıralara doğru iterken, kırmızı olan satıcılara buybox alnında yer vermez. Bu nedenle belirlenen kriterlerin takibi ve işleyişi satıcı olarak üzerinde durulması gereken önemli görevlerdendir. Ayrıca Trendyol buybox alanında satıcıların düzenlediği kampanyaların derinliği ayrı bir önemdedir. Mantıklı kampanyalarla (Örn. 200₺'ye 20₺ indirim) buybox alanında kendinize yer edinebileceğinizi unutmamalısınız. Tabi ki diğer kriterleri atlamadığınız sürece.

Son olarak Trendyol satışlarının büyük kısmını buybox alanından gerçekleştirdiği için satıcıların sunduğu avantajlı ürünleri dijital reklam ağlarında (Google, YouTube, vb.) sergilemeyi de sağlayan ekstra bir destek sunar.

Sonuç olarak bu kadar farklı kriterin olduğu buybox alanında rekabet ister istemez kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle zamanınızı iyi kullanmak adına Trendyol için entegre bir sistem kullanmak rakiplerinizi geride bırakabileceğiniz bir avantaj sunacağını unutmamanız gerekiyor.

İpucu: Diğer pazaryeri platformlarında olduğu gibi Trendyol satıcı yönetim paneli de rakiplerinizin durumlarını gözlemlemeniz için herhangi bir bilgi sağlamamaktadır. Trend ürünler, en çok satılan ürünler ve rakiplerin analizi gibi birçok faydadan yararlanmak için Buyboxlist'i tercih edebilirsiniz. Otomatik fiyat takibinden, tek tıkla faturalaştırmaya, ürün bazlı buybox analizinden, ürün saha araştırmasına kadar birçok seçenek Buyboxlist entegrasyonu ile işinizi kolaylaştıracaktır. Daha fazla bilgi için web sitemizi keşefe çıkabilir ya da hemen fiyatlarımıza göz atabilirsiniz.

image

7 Günlük Ücretsiz Deneme Sürümünü Edinin

E-ticaretinizi üst düzeye taşımak için ücretsiz deneme sürümümüzü hemen kullanmaya başlayın.

Ücretsiz Dene
image
image