image
image
image

Buybox Nedir? Kapsamlı Buybox Rehberi

Buybox nedir? Buybox nasıl olunur? Pazaryerleri, bugün her zamankinden çok daha fazla değer gören e-ticaret platformlarının başında geliyor. Bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını bu rehber niteliğindeki yazımızda sizler için detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Hazırsanız başlayalım!

Peki, aynı ürünü birçok satıcının sattığı durumlarda ne gibi bir yöntem izleniyor dersiniz? Cevap; Buybox!

buybox nedir nasıl olunur

Buybox Kavramı

Aynı ürünü satan farklı satıcıların sıralandığı bu yöntemde, platformların belirlediği kriterleri yerine getiren satıcılar bu alanda yer alabiliyorlar. Her platform için aynı olmasa da temel olarak mantığı hemen hemen her e-ticaret platformunda aynı olan buybox yöntemi ile daha fazla müşteriye ulaşmak mağazanızın bilinirliği açısından önemli bir faktördür.

O halde buybox'ın tam olarak ne olduğunu açıklayarak ilerleyelim.

Buybox, aynı ürünler farklı satıcılar tarafından satılsa bile aynı ürün başlığı, ürün görseli, ürün açıklaması ve detayları görebileceği tek bir ürün sayfası üzerinde listelenen farklı satıcıların olduğu alana verilen isimdir. Burada hedef, en düşük fiyat etiketine (farklı platformlarda farklı parametrelerde bu sonuçlara eklenebilir. Örn. Tam zamanında kargolama, yorum puanı, iade, vb.) sahip satıcının en üstte yer alması ile ürünü en düşük fiyattan sunma imkanıdır.

Buybox, Amazon'un e-ticaret sektörüne kazandırdığı bir sistem olarak bugün dünyada birçok pazaryerinde uygulanan bir yöntem olarak popüler bir satış yöntemidir. Bugün popüler pazaryerlerinde yapılan tüm satışların neredeyse %80'i buybox üzerinden yapılıyor.

Sonuç olarak Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor ve Amazon gibi pazaryerlerinde satış yapmaya çalışıyorsanız ve buybox alanındaki rekabete katılamıyorsanız satış yapma şansınız oldukça düşük olacaktır.

İpucu: Buyboxlist sayesinde Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor ve Amazon üzerinden sattığınız ürünlerinizin hangi rakiplerde hangi fiyatlara satıldığını, otomatik fiyat takibi ile belirlediğiniz alt limit üzerinden elde edebileceğiniz maksimum kar miktarını, siz iş başında olmasanız bile sizin yerinize tüm ayarlamaları yaparak ürünlerinizin buybox sıralamasında üst sıralarda kalmasını sağlar. Böylece ürün satışı için rekabeti sizin yerinize yapar ve çok daha fazla müşteriye erişme şansını yakalarsınız! Daha fazla bilgi için paketlerimizi inceleyin.

Hangi Platformlardan Buybox Olunabilir?

Türkiye'de Buybox yöntemini kullanan e-ticaret platformları şöyledir; Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor ve Amazon. Rekabetin gerçekten üst seviyede yaşandığı bu platformlarda buybox konusunda yapacağınız her türlü olumlu adım, satışlarınızın artmasına, pazaryerlerinde marka bilinirliğinizin oluşmasına ve e-ticaret sektöründe bir yıldız olmaya giden yolculuğa adım atmanızı sağlar.

Her ne kadar bu platformlar size bir yönetici paneli sunsa da buybox sıralaması ve durumunuz hakkında bilgi almazsınız. Bu nedenle güvenilir bir üçüncü taraf yazılım çözümüyle rekabeti canlı hale getirir ve sattığınız her ürün için her açıdan harika öngörülere ve bilgilere sahip olursunuz.

Buyboxlist konusunda uzman ve profesyonel bir ekip tarafından tam olarak bu sebeplerle sizler için hazırlandı. Sektör lideri referanslarımıza göz atarak kararınızı hemen şimdi verebilirsiniz.

Şimdi gelelim buybux nasıl olabilirsiniz, sorusunun cevabına;

Genel olarak buybox mantığı temelde aynı olsa da her pazaryerinin kendine özel buybox kriterleri olabilir. Bu özet niteiğindeki inceleme ile buybox mantığını kavramanıza ve nasıl olunur sorusuna cevap vermeyi umuyoruz.

Buybox Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Neredeyse tüm platformlar için buybox alanının tek bir kazananı yoktur. Sürekli değişken olan bu alan farklı platformlar içinde temelde aynı olan kriterlerin değişkenliği ile sürekli yer değiştirir. Ancak sürekli olmasa bile ürünlerinizin buybox alanında yer almasını sağlamanız, satışlarınızın artması ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacak yegane unsurlardan birisidir. O halde şimdi buybox alnında bulunmanın avantajlarına ve dezavantajlarına kısaca göz atalım;

buybox avantajlar dezavantajlar

Avantajlar

  • Buybox alanı olan bir ürün yüklediğinizde hızlıca satışa başlayabilir ve rakiplerinizin durumlarını gözlemleyerek ona göre pozisyonunuzu alabilirsiniz. Hızlı bir satış deneyimi sunar.
  • Buybox alanı olan ürünlerde genelde müşteri değerlendirme sayıları yüksektir. Bu da ürün incelemesi olmayan bir ürüne nazaran daha çok satış yapabileceğiniz anlamına gelir.
  • Ürününüzün diğer satıcılarla olan rekabetlerini görebilir ve böylece fiyat optimizasyonu gerçekleştirerek satışlarınızı hızlıca artırmaya imkan sağlarsınız.

Dezavantajlar

  • Stoğunuzda bulunan, yatrım yaptığınız ve satışına güvendiğiniz bir ürünün birçok satıcı tarafından satıldığını görebilirsiniz. Ancak fiyatlama konusunda erişemediğiniz bir maliyet oluşursa satışınız zorlaşabilir ve ürün fiyatınızın yüksekliği nedeniyle müşteriler tarafından tercih edilme olasılığınız düşebilir.
  • Ürününüz birçok satıcıya göre çok iyi bir fiyat etiketine sahip olabilir. Ancak bazı platformlarda uygulanan algoritmik rotasyon nedeniyle buybox alanında bulunacağınız süreler kısa olabilir. Doğal olarak satışlarınız bu durumdan etkilenecektir.
  • Değerlendirmeye giren kriterlerden birçoğunu tamamladınız ama operasyonel olarak sıkıntı çektiğiniz bazı dış kaynaklı durumların satıcı puanınızı etkilediğini düşünelim. Elinizde olmayan sebeplerden buybox alanından alt sıralara doğru düşebilir ve böylece satışlarınızın istediğiniz seviyeye gelmesi zaman alabilir.

Sonuç

Buybox konusunda en popüler pazaryerlerinin buybox alanlarını detaylı incelemeyle sizlere tanıttığımızı düşünüyoruz. Çok fazla kriter ve tamamlamanız gereken görev varken bu alanın nimetlerinden yararlanmamayı düşünemezsiniz. Buybox alanı satışların %80'den fazlasının gerçekleştiği bir alan olarak her satıcı için üzerine düşülmesi ve değerlendirilmesi gereken bir satış mecrası olarak önemini gösteriyor.

Eğer bu kadar karmaşık bir düzende satışlarınızı gerçek başarılara dönüştürmek istiyorsanız Buyboxlist'in harikulade özelliklerine göz atmanızı tavsiye ederiz. İşinizi kolaylaştırmanın yanında otomasyonu ve sorunsuz entegrasyonu ile belirlediğiniz görevleri siz yatağınızda uyurken bile gerçekleştirecektir.

O halde şimdi yapmanız gereken sistemimizi incelemek ve fiyatlarımıza göz atarak bu sistemi iş planınıza dahil etmek olacaktır.

Pazaryerleri ve e-ticaret sektörü ile ilgili yepyeni, satış artırıcı ve ufuk açıcı içeriklerde görüşmek üzere!

image

7 Günlük Ücretsiz Deneme Sürümünü Edinin

E-ticaretinizi üst düzeye taşımak için ücretsiz deneme sürümümüzü hemen kullanmaya başlayın.

Ücretsiz Dene
image
image